Skip to main content Skip to page footer
News

Od połowy 2016 roku rośnie liczba obywateli Wspólnoty mających pozytywne zdanie o UE i popierających członkostwo w tej instytucji. Czy i jak Polacy różnią się pod tym względem od innych Europejczyków? - analiza Michała Zielińskiego.

Euroentuzjazm Polaków nie jest tak bezwarunkowy, jak się wielu może wydawać. Sondaże i badania opinii publicznej powinny być sygnałem alarmowym - analiza Michała Zielińskiego.

Sposób informowania społeczeństwa o zagrożeniach w dojrzałych demokracjach zmienił się diametralnie w XXI wieku. Jak uniknąć błędów w czasie pracy analitycznej prognozując zagrożenia? Jak nie straszyć i jak się nie mylić? - analiza gen. Jarosława Stróżyka.

Christian Picciolini to pochodzący z włoskiej rodziny imigrantów były lider ruchu neonazistowskiego w USA. Dwadzieścia lat temu zdołał zerwać z ruchem. Dzisiaj pomaga w wychodzeniu z takich środowisk innym - książki Piccioliniego poleca Jacek Purski, założyciel Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego.

Opis społecznego wymiaru Wojsk Obrony Terytorialnej wymaga zrozumienia procesu tworzenia jednostek wojskowych oraz powiązania ich ze społecznością lokalną - analiza gen. Jarosława Stróżyka

Przy tworzeniu WOT ważnym punktem odniesienia są przykłady innych państw tworzących obronę terytorialną. Hegemonem finansowym i organizacyjnym są Stany Zjednoczone, a w wymiarze regionalnym kraje skandynawskie - najdynamiczniej działa w tym względzie Szwecja - analiza gen. Jarosława Stróżyka.

Zdecydowana większość Polaków popiera ideę równouprawnienia. Gdy zaczniemy jednak pytać o przykłady z życia wzięte, obraz komplikuje się. W stulecie praw wyborczych kobiet w Polsce sprawdzamy, co dziś tak naprawdę sądzimy o równouprawnieniu - analiza Michała Zielińskiego.

Faszyzm. Słowo, które powinno wywoływać co najmniej niepokój, przez lata spowszedniało przez jego nadużywanie, stosowanie w nieadekwatnych sytuacjach. Madeleine Albright podejmuje próbę ponownego napełnienia go treścią. Tak, byśmy znów przywiązywali do niego należytą wagę - recenzja Stefana Kabata.

Levitsky i Ziblatt spędzili dwie dekady na analizie rozpadu demokracji w różnych częściach świata. Choć każdy przypadek historyczny jest inny, możemy dopatrzyć się wspólnych wątków. Musimy zacząć uczyć się na błędach przeszłości. Ta książka to lektura obowiązkowa, zwłaszcza teraz - pisze Tomasz Krzyżanowski.

Przed nami proces przejścia od rynków opartych o pieniądz do rynków opartych o dane. Rewolucja big data skończy z kapitalizmem finansowym - twierdzą Viktor Mayer-Schönberger i Thomas Ramge w swojej najnowszej książce - recenzja Stefana Kabata.

Page 7 of 9.