Skip to main content
Search form

Jak zorganizować lokalne obchody święta? (I część)


W każdej gminie organizowane są oficjalne obchody świąt państwowych. Różny jest ich rozmiar i zakres zaangażowania mieszkańców. Być może i Ty, nie zawsze czujesz, że to Twoje święto, nie jesteś jego aktywnym uczestnikiem. A może czas to zmienić i włączyć się w organizację nie mniej ważnych obchodów lokalnych?

Samorząd terytorialny może w sposób autonomiczny prowadzić politykę historyczną związaną z organizacją rocznic państwowych i lokalnych wydarzeń historycznych. Samorząd podejmuje także własne uchwały, mające honorować miejsca, ludzi czy wydarzenia ważne dla lokalnych społeczności. To domena wszystkich szczebli samorządu, ale z reguły najaktywniejsze są rady gminy i sejmiki wojewódzkie. Najrzadziej z tej możliwości uchwałodawczej korzystają rady powiatu, także ze względu na różnice kompetencyjne tego organu. Uchwały rad, podnoszące historyczną doniosłość wydarzeń mają różne statusy prawne, od rezolucji, stanowiska, oświadczenia przez deklaracje i apele do mieszkańców.

Same lokalne obchody świąt czy rocznic wydarzeń rzadko kiedy wychodzą poza schemat: Msza św., przemarsz pod pomnik pamięci, składanie kwiatów, wystąpienia i apele. Brakuje inicjatyw towarzyszących, które pozwoliłyby mieszkańcom na udział w świętowaniu w mniej formalny sposób i zachęcały ich do tego.

Nie czekając na pomysłowość i inwencję twórczą burmistrza czy prezydenta miasta warto zastanowić się, w jaki sposób każdy z nas może „zrobić sobie święto”. Jak możemy na swojej ulicy, osiedlu celebrować ważne dla narodu (i dla nas) daty i okazje. Jak poprzez sąsiedzką współpracę stworzyć wydarzenie o wymiarze zarówno towarzyskim, jak i edukacyjnym. Siła niesztampowych pomysłów odbiegających od znanych nam scenariuszy pomoże zaangażować większą cześć społeczeństwa, a przy okazji zbudować sieć relacji sąsiedzkich. Czas działać. Podpowiemy Wam jak.

Pełna treść raportu