Skip to main content
Search form

Koronawirus to game changer dla świata - rozmowa z Aleksandrą Hirszfeld i Magdą Sobolewską


Kryzys spowodowany koronawirusem obnażył słabości dotychczasowych strategii gospodarczych, ale jednocześnie stał się szansą na wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego. O wykorzystaniu doświadczenia czasu pandemii, nowym sprawiedliwym ładzie społecznym rozmawiamy z inicjatorkami projektu Entuzjastki - Aleksandrą Hirszfeld i Magdą Sobolewską.

CA MISO: Koronawirus to trzęsienie ziemi dla naszej gospodarki. Czy odchoruje go też społeczeństwo obywatelskie? A może wręcz przeciwnie, to rodzaj szansy, przywołania do porządku? Zwalniamy tempo, odżywa pomoc sąsiedzka, są akcje solidarności z lekarzami...
 
Aleksandra Hirszfeld: Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Świat jest jednym wielkim organizmem i wszystkie jego elementy mają na siebie wpływ. Gdy mowa o gospodarce, to wiadomo, że czeka nas recesja. Niezależnie jednak od pandemii nie możemy już liczyć na nieograniczony wzrost. “Financial Times”, współczesna biblia ekonomistów ocenia, że epidemia obnażyła 40 lat błędnej polityki ekonomicznej. To dobry moment na przebudzenie i szansa na stworzenie innych, bardziej sprawiedliwych ram gospodarczych oraz nowych umów społecznych, w których normą będą działania oparte na kooperacji i wzmocnieniu społeczeństwa obywatelskiego.

Pełna treść