Praca w dobie czwartej rewolucji przemysłowej [raport]
Dlaczego potrzebujemy Nowej Umowy Społecznej?
Jesteśmy świadkami czwartej rewolucji przemysłowej, opartej na cyfryzacji. Już teraz nowe technologie kształtują najważniejsze dziedziny naszego życia: pracę, edukację, zdrowie. Z biegiem czasu będą oddziaływać coraz silniej. Czy jako wspólnota i społeczeństwo pozwolimy, aby rewolucja przebiegała w zgodzie ze swoją własną logiką, czy też aktywnie będziemy ją współkształtować, by dzięki niej budować nowoczesne państwo przyjazne swoim obywatelom?
Polska demokracja liczy sobie zaledwie 30 lat i jej fundamenty wciąż pozostają kruche. Skoro czwarta rewolucja przemysłowa oddziałuje na kluczowe obszary funkcjonowania nowoczesnego państwa, to znaczy, że współkształtując zmiany technologiczne, budujemy silne i nowoczesne państwo. Zmiany te, jeśli mają przyjąć postać świadomie prowadzonych polityk i reform wymagają opisania na nowo naszych relacji wspólnotowych, kontraktu społecznego na dalszą drogę, czegoś co roboczo na potrzeby tego opracowania nazywamy Nową Umową Społeczną.
Dotychczasowy paradygmat, zorientowany na efektywność i rozwój, przyniósł Polsce wiele korzyści, które widać zwłaszcza gdy porównamy poziom życia w naszym i innych krajach byłego bloku sowieckiego. Ten model został jednak okupiony wysokimi kosztami społecznymi, o których coraz częściej i głośniej słychać w debacie publicznej. Spowodowały one deficyty w obszarach społecznego zaufania, godności, dialogu, zdrowia, a także świadomości i postaw obywatelskich.
Prezentowane w niniejszej publikacji głosy eksperckie są w swoim zamiarze pewnym przeglądem możliwych do podjęcia wątków w refleksji o nowych modelach umowy społecznej. Forma postulatów i wniosków jest z kolei próbą pokazania konkretnych rozwiązań, które mogłoby wspierać urzeczywistnienie tej umowy.
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją pt. „PRACA W DOBIE CZWARTEJ REWOLUCJI PRZEMYSŁOWEJ. Praca, zdrowie, edukacja - fundamenty Nowej Umowy Społecznej”.
Obecnie przygotowujemy kongres pt. „Praca - nowa solidarność?”, który odbędzie się 18 listopada w Warszawie w formie online. Już dziś zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w nim, a zarazem w dyskusji nad przyszłością środowiska pracy w Polsce.
Idea Kongresu PRACA
Program Kongresu PRACA
Paneliści Kongresu PRACA
Materiały Kongresu PRACA