Webinar dla nauczycieli: Zagrożenia dla dzieci i młodzieży w internecie. Nowe zjawiska i trendy - patotreści, na co zwrócić uwagę?
Inicjatywa Centrum Analiz MISO to cykl bezpłatnych trzech webinarów. Partnerem jest Głos Nauczycielski, a partnerami merytorycznymi poszczególnych webinarów są Instytut Bezpieczeństwa Społecznego, Fundacja Orange oraz Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka.
O projekcie:
Obserwujemy w ostatnich miesiącach, że pandemia w sposób niezwykle skuteczny przyczynia się do radykalizacji postaw oraz ulegania dezinformacjom i zmanipulowanym treściom. Szczególnie narażone są na te zjawiska dzieci i młodzież. Zdalne nauczanie spowodowało, że korzystając nadmiarowo z internetu napotykają w sieci obrazy i informacje, z którymi nie są nauczone sobie radzić, często więc im ulegają i przejmują zaobserwowane postawy i zachowania. Nasza inicjatywa chce pokazać nauczycielkom i nauczycielom te zagrożenia, jak je rozpoznawać zarówno w sieci oraz wśród uczniów w szkole, jak reagować i gdzie szukać rozwiązań.
Webinar odbędzie się 14 kwietnia o godz. 17.00
UWAGA! Webinar będzie otwarty dla wszystkich chętnych. Wystarczy wejść w podany link i wpisać jedynie swoje imię oraz miejscowość, to własnie pod tym linkiem będzie transmisja: https://app.livewebinar.com/534-768-141
- Zagrożenia dla dzieci i młodzieży w internecie. Nowe zjawiska i trendy - patotreści, na co należy zwrócić uwagę?
Partnerzy: Fundacja Orange oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Historycznie pierwszym dostrzeżonym w sieci zagrożeniem dla dzieci były szkodliwe treści, czyli takie, które mogą wywoływać negatywne emocje u młodych odbiorców i negatywnie wpływać na ich zachowania i rozwój. Problem ten w dalszym ciągu pozostaje jednym z większych zagrożeń dla młodszych internautów i ewoluuje wraz z rozwojem sieci. Tym bardziej, że z roku na rok obniża się średni wiek, w którym dzieci dostają do ręki urządzenia ekranowe i zwiększa się, szczególnie w czasie pandemii, ilość czasu, którą codziennie spędzają online. Obok materiałów pornograficznych i treści prezentujących przemoc, dużym wyzwaniem w kontekście bezpieczeństwa są aktualnie treści, które zachęcają dzieci do podejmowania ryzykownych zachowań, jak popularne challange (wyzwania), czy promują niezgodne z normami społecznymi postawy, jak patotreści. Podczas webinarium przyjrzymy się rozmaitym formom szkodliwych treści w sieci – zarówno tradycyjnym jak i nowym zjawiskom. Przyjrzymy się bliżej m.in. działalności tzw. patonadawców – zastanowimy się nad genezą i fenomenem ich popularności. Uczestnicy dowiedzą się jak chronić dzieci przed negatywnym wpływem nieodpowiednich treści online.
Prowadzenie:
Krzysztof Kosiński, koordynator programu MegaMisja w Fundacji Orange.
Z udziałem:
- Ewy Dziemidowicz, psychoterapeutki, trenerki, ekspertki ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie.
Pracuje w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS), prowadzi szkolenia i warsztaty w zakresie bezpieczeństwa online, dotyczące m.in. cyberprzemocy, sekstingu, problemu uwodzenia w sieci, uzależnień od nowych technologii. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i rodzicami w Poradni „Dziecko w Sieci” FDDS. Współtworzy ośrodek terapeutyczny dla dzieci, młodzieży i rodzin Poza Centrum DOM.
- Łukasza Wojtasika, eksperta do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie.
Od 1997 roku związany z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę – członek zarządu, koordynator programu „Dziecko w Sieci”. Autor pierwszej polskiej kampanii na temat zagrożeń dla dzieci online „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie” oraz wielu innych: „Sieciaki”, „Stop Cyberprzemocy”, „Mama, Tata, Tablet”, „Pomyśl zanim wrzucisz”, „Uważni Rodzice”.
Zapisz się do wydarzenia na Facebooku
Kolejny webinar:
12 maja Dlaczego tak łatwo dezinformować w pandemii? Dezinformacja w mediach społecznościowych a postawy społeczne.
Partner: Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka
Serdecznie zapraszamy do udziału!