Skip to main content
Search form
Aktualności

Wybory do Parlamentu Europejskiego pokazały wzrost znaczenia zielonych partii w Europie – ich postulaty są przejmowane przez partie głównego nurtu, a frakcja Zielonych jest czwartą największą w obecnym europarlamencie - pisze Jakub Czapski.

Hasło społeczeństwa obywatelskiego zrobiło w Polsce zawrotną karierę. Przez blisko dwie dekady było jednak bardziej wyobrażeniem i postulatem, a nie opisem polskiej rzeczywistości społecznej - opinia dra Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.

Czy ostrzeganie, że wybuchnie wojna o wodę w dzisiejszych skomplikowanych czasach to rzetelne informowanie o zagrożeniach czy też interesowne budowanie napięcia ekologicznego? - analiza gen. Jarosława Stróżyka.

Zmieniające się otoczenie technologiczne staje się narzędziem burzenia starych porządków. Powiększa się przepaść między nieograniczonymi możliwościami, jakie tworzy sieć, a coraz bardziej ograniczonymi mechanizmami „starych” demokracji – recenzja Stefana Kabata.

Ponad 40 proc. nastolatków nie otrzymało od dorosłych porad, jak bezpiecznie korzystać z internetu. Połowa rodziców nigdy nie rozmawia z dziećmi o tym, co robią w internecie. Wyniki badań nastolatków pokazały, paradoksalnie, jak ważna jest edukacja medialna rodziców i nauczycieli.

Tworzenie ideowej podstawy lepszych stosunków pracy nie wymaga od nas pisania nowej konstytucji. W tym przypadku wystarczy zacząć realizować obecną - pisze przewodniczący Komitetu Dialogu Społecznego KIG Konrad Ciesiołkiewicz.

Od połowy 2016 roku rośnie liczba obywateli Wspólnoty mających pozytywne zdanie o UE i popierających członkostwo w tej instytucji. Czy i jak Polacy różnią się pod tym względem od innych Europejczyków? - analiza Michała Zielińskiego.

Euroentuzjazm Polaków nie jest tak bezwarunkowy, jak się wielu może wydawać. Sondaże i badania opinii publicznej powinny być sygnałem alarmowym - analiza Michała Zielińskiego.

Sposób informowania społeczeństwa o zagrożeniach w dojrzałych demokracjach zmienił się diametralnie w XXI wieku. Jak uniknąć błędów w czasie pracy analitycznej prognozując zagrożenia? Jak nie straszyć i jak się nie mylić? - analiza gen. Jarosława Stróżyka.

Christian Picciolini to pochodzący z włoskiej rodziny imigrantów były lider ruchu neonazistowskiego w USA. Dwadzieścia lat temu zdołał zerwać z ruchem. Dzisiaj pomaga w wychodzeniu z takich środowisk innym - książki Piccioliniego poleca Jacek Purski, założyciel Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego.