Skip to main content
Search form
Aktualności

Jesteśmy świadkami czwartej rewolucji przemysłowej. Poprzednie były napędzane parą, elektrycznością i komputeryzacją. Dziś motorem zmian stała się cyfryzacja. Sprawia ona, że tempo przemian jeszcze nigdy nie było tak szybkie. Czas się do tego przygotować.

Po 30 latach od upadku PRL, młode pokolenie nie ma poczucia bezpieczeństwa. Młodzi nie boją się jednak wojny, a braku dachu nad głową czy pracy za godną płacę - o książce Jakuba Sawulskiego „Pokolenie ’89. Młodzi o polskiej transformacji” pisze Tomasz Kacprzak.

Czas dostrzec w środowisku pracy ogromny obywatelski potencjał dla budowania dobra wspólnego. O „pakiecie demokratycznym” pisze przewodniczący Komitetu Dialogu Społecznego KIG Konrad Ciesiołkiewicz.

Jest nas już tak dużo, że zaczynamy walczyć o podstawowe zasoby niezbędne do życia. Choć w Europie o wojnie nie ma mowy, to widoczna jest coraz silniejsza konkurencja o ten zasób między trzema sektorami: zaopatrzenia ludności, rolnictwem i przemysłem - opinia dr Klary Ramm.

Wybory do Parlamentu Europejskiego pokazały wzrost znaczenia zielonych partii w Europie – ich postulaty są przejmowane przez partie głównego nurtu, a frakcja Zielonych jest czwartą największą w obecnym europarlamencie - pisze Jakub Czapski.

Hasło społeczeństwa obywatelskiego zrobiło w Polsce zawrotną karierę. Przez blisko dwie dekady było jednak bardziej wyobrażeniem i postulatem, a nie opisem polskiej rzeczywistości społecznej - opinia dra Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.

Czy ostrzeganie, że wybuchnie wojna o wodę w dzisiejszych skomplikowanych czasach to rzetelne informowanie o zagrożeniach czy też interesowne budowanie napięcia ekologicznego? - analiza gen. Jarosława Stróżyka.

Zmieniające się otoczenie technologiczne staje się narzędziem burzenia starych porządków. Powiększa się przepaść między nieograniczonymi możliwościami, jakie tworzy sieć, a coraz bardziej ograniczonymi mechanizmami „starych” demokracji – recenzja Stefana Kabata.

Ponad 40 proc. nastolatków nie otrzymało od dorosłych porad, jak bezpiecznie korzystać z internetu. Połowa rodziców nigdy nie rozmawia z dziećmi o tym, co robią w internecie. Wyniki badań nastolatków pokazały, paradoksalnie, jak ważna jest edukacja medialna rodziców i nauczycieli.

Tworzenie ideowej podstawy lepszych stosunków pracy nie wymaga od nas pisania nowej konstytucji. W tym przypadku wystarczy zacząć realizować obecną - pisze przewodniczący Komitetu Dialogu Społecznego KIG Konrad Ciesiołkiewicz.