Album „Portret prowincji”, ze zdjęciami Jacentego Dędka oraz tekstami Katarzyny Dędek, wpisuje się w trwającą trzecią falę zainteresowania polskimi peryferiami i ich mieszkańcami. Szkoda, że został wydany dopiero w tym roku - opinia Marcina Hinza.
Państwo musi zwiększać bezpieczeństwo na rynku pracy, zachowując przy tym konieczną elastyczność. Uproszczenie prawa pracy, dyskusja o dochodzie podstawowym, podnoszenie poziomu kapitału społecznego – to działania w duchu workfare state - opinia Rafała Sekuły, eksperta Komitetu Dialogu Społecznego KIG.
Pielęgniarki, ratownicy medyczni, lekarze zasługują na najwyższe uznanie i wszelkie gratyfikacje. Sumiennie i spokojnie, nie nadając swojej pracy rozgłosu, realizują swoją misję bojową. Po jej niewątpliwie zwycięskim zakończeniu będą medykami-weteranami jak żołnierze powracający z wojny - komentarz gen.…
Kryzys spowodowany koronawirusem obnażył słabości dotychczasowych strategii gospodarczych, ale jednocześnie stał się szansą na wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego. O wykorzystaniu doświadczenia czasu pandemii, nowym sprawiedliwym ładzie społecznym rozmawiamy z inicjatorkami projektu Entuzjastki -…
W telefonie, telewizorze, komputerze czy zegarku. W drodze do pracy i na zakupach. W banku i u lekarza. Niewidoczna, ale obecna. Sztuczna inteligencja jeszcze raczkuje, a już zna nas lepiej niż nasi przyjaciele i rodzina - o książce Aleksandry Przegalińskiej „Sztuczna inteligencja. Nieludzka, arcyludzka”…
Ludzie na całym świecie szukają prostych odpowiedzi na pytania, jakie rodzi pandemia. Padają liczne, sprzeczne odpowiedzi. Sfrustrowani ludzie są podatni na radykalne głosy i rozwiązania. Obwiniani są „inni”, „obcy”. Czerpie się z od dawna istniejących negatywnych stereotypów. Zjawiska związane z…
W pokornym podejściu do trudnych doświadczeń kryzysu szczególnego znaczenia nabiera zarówno to, co pragniemy wprowadzać w życie (jakie reformy), jak i to, w jaki sposób zamierzamy to robić – demokratyczny i angażujący jak największą część społeczeństwa - czy nieco „autorytarny” (odgórny). Pójście w stronę…
Jakie są wyzwania w gospodarce wodnej? Nad czym pracuje sektor rolniczy? Czego możemy się uczyć od innych państw? Na te pytania odpowiada dr Beni Lew - izraelski naukowiec z Volcani Center prowadzący badania w zakresie procesów w rolnictwie.
Fake news, to określenia informacji fałszywych funkcjonujących w przestrzeni publicznej. Żywe są dyskusje o tym, jak na zasady demokracji, bezpieczeństwa publicznego oraz nastroje społeczne wpływają spreparowane informacje - i jak zmieniają nasz świat - raport gen. Jarosława Stróżyka.
Jesteśmy coraz bardziej świadomi kryzysu klimatycznego, który dotyka naszej planety i kraju. Czy wprowadzenie bardziej ekologicznego trybu życia wymaga od nas wielogodzinnych analiz, zdobycia wyjątkowej wiedzy? Zdecydowanie nie - pisze Jakub Czapski.